Dla osób, które wierzą w numerologię, imię, które nadajemy naszemu dziecku, ma ogromne znaczenie. Według nich, wibracja, którą niesie ze sobą imię, ma wpływ na kierunek, w którym podąża nasze życie. Nawet jeśli nie wierzymy w takie teorie, wybór imienia dla naszego dziecka jest niezwykle ważny. W końcu, w większości przypadków, jest to decyzja na całe życie. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które mogą wynikać z negatywnych skojarzeń z niektórymi imionami, Rada Języka Polskiego stworzyła specjalną listę imion, które są w Polsce zakazane. Jakie imiona nie mogą być nadane dzieciom w Polsce?
Jakich imion nie można nadawać dzieciom w Polsce?
Na specjalnej liście znajdują się imiona, które z różnych powodów kojarzą się negatywnie. Jeśli rodzice zdecydowaliby się nadać jedno z nich swojemu dziecku, mogliby narazić je na przyszłe komplikacje. Dlatego Rada Języka Polskiego stworzyła poradnik, który pomaga rodzicom wybrać dobre imię, które nie zostanie podważone, a nawet odrzucone przez Urząd Stanu Cywilnego.
Poradnik zawiera wiele cennych wskazówek. Na przykład, radzi unikać imion, które pochodzą od słów pospolitych, takich jak antena czy kąkol. Również imiona o archaicznej pisowni oraz te, które pochodzą od nazw geograficznych, nie są zalecane. Niezbyt dobrym pomysłem są również imiona, które niosą ze sobą negatywne skojarzenia, jak na przykład imię Adolf.
Zakazane imiona. Tak nie nazwiesz swojego dziecka w Polsce
Urzędnicy pracujący w Urzędzie Stanu Cywilnego, kierując się zaleceniami Rady Języka Polskiego, mogą odrzucić niektóre imiona. Na liście "zakazanych" imion znajduje się 69 pozycji:
Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan;
Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian;
Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia;
Dajana;
Emaus, Ewan;
Herrada;
Jaila, Joshua, Julka;
Karla, Klea, Krystina, Kuba (żeńskie);
Lester, Lilith, Lorina;
Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena;
Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol, Nikola (męskie);
Ole, Opieniek;
Pacyfik, Pakita, Poziomka;
Radek, Rener, Ricardo;
Sofia;
Tea, Teonika, Tonia, Tupak;
Una, Unka;
Veronika, Victoria, Violeta i Violetta;
Wilga, Wilk, William;
Xymena.
Jednak to nie koniec ograniczeń. W Polsce nie wolno nadawać dziecku imienia, które jest wyrazem prześmiewczym, wulgarnym lub zawiera błąd ortograficzny. Również zdrobnione wersje imion są niedozwolone.