Nadanie imienia to jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć rodzice po narodzinach dziecka. Wybór często jest związany z rodzinną tradycją, choć nie brakuje też oryginalnych wyborów. Cokolwiek by nie kierowało rodzicami przy wyborze, ich decyzja najprawdopodobniej będzie integralną częścią tożsamości dziecka przez całe życie.
Okazuje się, że w Polsce istnieje unikatowe imię żeńskie, które od pół wieku nosi tylko jedna kobieta. Nelosława ma obecnie 52 lata i jest jedyną Polką o takim imieniu. W rejestrach polskich urzędów stanu cywilnego nie odnotowano drugiego takiego przypadku, próżno go też szukać w słownikach.
Tylko jedna kobieta w Polsce nosi to imię
Etymologia Nelosławy związana jest prawdopodobnie z pomysłowością rodziców, którzy chcieli połączyć staropolszczyznę z nowoczesnością. Neologizm jest dwuczłonowy, pierwsza jego część może pochodzić od popularnego wówczas imienia Nel lub Kornelia. Zaś druga część jest charakterystycznym członem leksykalnym związanym ze staropolszczyzną.
Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) "-sław (-sława)" był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki - wyjaśniła prof. Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego.