Nazwanie dziecka to jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć rodzice po przyjściu na świat potomka. Wybór często jest związany z rodzinną tradycją, choć nie brakuje też oryginalnych pomysłów. Cokolwiek by nie kierowało rodzicami przy nadaniu imienia, ich decyzja najprawdopodobniej będzie integralną częścią tożsamości dziecka przez resztę życia.
Niewiele osób zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce żyje 53-letnia kobieta, która jest jedyną osobą w kraju o imieniu Nelosława. Bohaterka naszego artykułu urodziła się w Rawie Mazowieckiej. W rejestrach polskich urzędów stanu cywilnego nie odnotowano drugiego takiego przypadku, próżno też szukać jej imienia w słownikach.
Nelosława miała problemy wynikające z posiadania nietypowego imienia
Kobieta wielokrotnie musiała się mierzyć z uciążliwościami wynikającymi z posiadania niezwykle rzadkiego imienia, między innymi z "przekręcania" lub błędnego odmieniania słowa "Nelosława" przez pracowników organizacji państwowych. Z tego też powodu 53-latka postanowiła wystosować list z zapytaniem do Rady Języka Polskiego.
Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: NELOSŁAWA, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka (urodziłam się w 1971 roku w Rawie Mazowieckiej) - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.
To imię od ponad 50 lat nosi tylko jedna Polka. Jaka jest jego etymologia?
Etymologia Nelosławy związana jest prawdopodobnie z pomysłowością rodziców, którzy chcieli połączyć staropolszczyznę z nowoczesnością. Wspomniany neologizm jest wyrazem dwuczłonowym, pierwsza jego część może pochodzić od popularnego wówczas imienia Nel lub Kornelia. Zaś druga część jest charakterystycznym członem leksykalnym pochodzącym ze słowiańszczyzny.
Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) "-sław (-sława)" był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie – Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie "-o" jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + "-sława") ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza "W pustyni i puszczy") - wyjaśniła prof. Aleksandra Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego.