Trwa ładowanie...
Przejdź na
oprac. Tiga
|

To imię nosiła jedna z najwybitniejszych Polek. Obecnie nie należy do popularnych

0
Podziel się:

Zmieniające się trendy w nadawaniu imion dzieciom to zjawisko, które można zaobserwować na przestrzeni lat. Obecnie, możemy zauważyć, że rodzice coraz częściej decydują się na imiona, które są uznawane za tradycyjne i starodawne. Jednakże, istnieje pewne imię, które pomimo swojej historycznej wartości, nie cieszy się dużą popularnością. To imię nosiła osoba o wyjątkowych osiągnięciach, ale mimo to nie przyciąga uwagi rodziców.

To imię nosiła jedna z najwybitniejszych Polek. Obecnie nie należy do popularnych
To imię dla dziewczynki nie jest popularne w Polsce (Pixabay)

Chodzi tutaj o imię Wisława, które jest zdecydowanie kojarzone z Wisławą Szymborską, wybitną polską poetką. Ta silna asocjacja wynika z dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich są osiągnięcia tej niezwykłej artystki, której twórczość jest nam znana od najmłodszych lat, gdyż jest ona często omawiana w szkołach. Drugim czynnikiem jest niska popularność tego imienia, co sprawia, że większość z nas nie zna osobiście wielu osób o tym imieniu, a niektórzy z nas mogą nawet nie znać żadnej osoby o imieniu Wisława. Ile jednak kobiet w Polsce nosi to imię?

Zgodnie z danymi dostępnymi na portalu Otwarte Dane, na dzień 31 marca 2023 roku, imię Wisława nosiło jedynie 158 dziewcząt i kobiet. Jest to zaskakująco niska liczba, biorąc pod uwagę, że dane te obejmują wszystkie imiona zarejestrowane w rejestrze PESEL, a nie tylko te, które zostały wybrane dla nowo narodzonych dzieci w danym roku. Co jednak warto wiedzieć o tym imieniu, jeżeli rozważasz nadanie go swojej córce?

Imię Wisława to tradycyjne słowiańskie imię żeńskie, które jest skróconą formą imienia Witosława lub Wojsława. Składa się ono z dwóch członów: Wit(o)-, co oznacza "pan, władca", oraz -sława, co oznacza "sława". W związku z tym, imię to może być interpretowane jako "tę, która będzie sławną panią". Jest to również żeński odpowiednik imienia Wisław. Kobiety noszące to imię obchodzą swoje imieniny dwa razy w roku: 22 maja i 15 czerwca. Co więcej, istnieje wiele zdrobnień tego imienia, takich jak Wisia, Wiśka, Wisiunia czy Wisławka. Można również spotkać się z formą Sławeczka. Jak to jednak bywa z zdrobnieniami, wiele zależy od kreatywności osoby, która je tworzy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(0)