Wypoczynek w luksusowym hotelu a rzeczywistość pracy pokojówek
Zbliżający się sezon urlopowy sprawia, że hotele intensywnie przygotowują się na napływ turystów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak wymagająca i trudna jest praca pokojówek. To nie tylko umiejętność szybkiego sprzątania, ale również duży wysiłek fizyczny i konieczność radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami, do których doprowadzają goście. Pokojówki ujawniają kulisy swojej pracy i ostrzegają przed miejscami, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Monika Nawrocka opowiada o swojej pracy
Monika Nawrocka, w rozmowie z dziennikarką WP Kobieta, przyznała, że pracowała w jednym z hoteli należących do popularnej sieci. Mówi, że dziś nie zdecydowałaby się na nocleg w tym miejscu. Przyznała, że z chwilą, gdy zobaczyła, jak pracuje tam obsługa hotelowa, miała wręcz odrazę.
Monika ujawnia, że często pokojówki mają tylko 10 minut na posprzątanie pokoju z łazienką. Jeśli pościel wygląda na niewygniecioną, należy ją jedynie wyrównać, a prześcieradło naciągnąć. Gdy pościel wymagała wymiany, poszewki od poduszki były wykorzystywane do sprzątania m.in. szafek nocnych czy łazienki, w tym także toalety. Te same poszewki były też używane do wycierania szklanek. Monika zaznaczyła, że o takich praktykach dowiedziała się od osób pracujących w hotelu od dawna.
Nie przypominam sobie, żebyśmy miały jakieś ścierki. Poszewki mają taki materiał, który nie zostawia pyłu na szklankach czy lustrach. Jak złapiesz jedną, to jedziesz nią po wszystkim, co się da, dopóki nie jest na tyle brudna, że trzeba ją wymienić - ujawnia.
Julia, która odbyła praktyki w czterogwiazdkowym hotelu w Poznaniu, również radzi, aby nie pić z hotelowych szklanek lub przed użyciem dokładnie je umyć. W hotelu, w którym pracowała, jedną szmatką czyszczono zarówno naczynia, jak i meble. Ostrzega także przed pościelą. Często goście spędzali w pokoju tylko jedną lub dwie noce, więc pościel była w dobrym stanie. Pokojowe uczyły młodych pracowników, aby w takich sytuacjach spryskać pościel jakimkolwiek płynem - do szyb, do łazienek, zapachowym - i ją wygładzić, zamiast wymieniać.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w hotelu?
Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń związanych z higieną w hotelu, warto podjąć kilka kroków. Po pierwsze, zawsze myj szklanki i inne naczynia przed użyciem. Po drugie, można przynieść własne środki dezynfekujące i przetrzeć często dotykane powierzchnie, takie jak klamki, piloty do telewizorów czy blaty. Ostatecznie warto zastanowić się nad tym, czy rezerwacja w tanim hotelu, może wiązać się z niższymi standardami czystości, nie przesądza jednak, że droższe miejsca będą całkowicie wolne od problemów.