Albert E. Mannes, który sam jest łysy, przeprowadził w 2012 roku badanie mające na celu zrozumienie, jakie emocje i reakcje wywołuje widok łysych mężczyzn. W eksperymencie wzięło udział 59 osób, które dwukrotnie oglądały zdjęcia tego samego mężczyzny. Na jednym zdjęciu mężczyzna był łysy, a na drugim miał gęste włosy. Respondenci zgodnie stwierdzili, że łysy mężczyzna wydaje się silniejszy, większy i bardziej dominujący.
Ciekawe jest to, że uczestnicy badania zwracali uwagę na to, czy mężczyzna jest całkowicie łysy. Jeśli miał choć trochę włosów lub zaczynały się u niego zakola, nie przypisywali mu już takich samych cech.
Seth Godin, znany mówca i ekspert ds. marketingu, który od dwóch dekad jest całkowicie łysy, podzielił się swoją opinią na łamach "Wall Street Journal". Według niego, nie chodzi o to, że golenie głowy gwarantuje sukces. Raczej jest to wyraźny symbol aktywności i zdolności do podejmowania decyzji.
Badania sugerują również, że łysi mężczyźni są postrzegani jako bardziej inteligentni. Ronald Henss z Uniwersytetu w Saarland przeprowadził badanie na grupie 20 tys. osób, które wykazało, że łysi mężczyźni są zazwyczaj postrzegani jako starsi i mądrzejsi.
Jednak wiele z tych przekonań to stereotypy. Do niedawna naukowcy wierzyli, że łysienie jest związane z wyższym poziomem testosteronu, co miało wpływać na wydolność seksualną. Dzisiaj wiemy, że łysienie nie jest bezpośrednio związane z testosteronem, ale z jego pochodną - hormonem DHT.
Mimo to, stereotyp łączący łysienie ze sprawnością seksualną wciąż jest obecny w społeczeństwie. Wystarczy spojrzeć na takie symbole seksu jak Jason Statham, Bruce Willis czy Michael Jordan - wszyscy są łysi.