Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku, żadna Polka nie mogła nosić tego imienia. Było ono zarezerwowane wyłącznie dla jednej kobiety. Dzisiaj, to imię jest niezwykle popularne. Mowa oczywiście o imieniu Maria. Dlaczego to imię było zakazane?
Nie było możliwe, aby jakakolwiek Polka nosiła to imię. Zakaz ten został zniesiony na przełomie XIX i XX wieku.
Zakazanie imię w Polsce
Kiedyś to imię było zakazane, a dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych imion dla dziewcząt. Dlaczego zakaz został zniesiony? Do końca XIX wieku, imieniem Maria określano matkę Jezusa. Właśnie w tym okresie, zaczęto nazywać Matkę Boską Maryją. Władze uznały wówczas, że nie ma żadnych przeszkód, aby imię Maria mogło być używane.
To imię szybko zyskało na popularności. Obecnie, w Polsce żyje ponad 600 tysięcy kobiet o imieniu Maria. W samym 2023 roku, aż 3732 nowo narodzone dziewczynki otrzymały to imię. Co jest ciekawe, Maria to jedyne imię żeńskie, które można nadać mężczyźnie. W dowodzie osobistym musi jednak być zapisane jako drugie imię.
Imię Maria - jakie ma znaczenie?
Imię Maria pochodzi z języka hebrajskiego, a dokładniej od imienia Miriam. To imię z kolei wywodzi się od słowa mariam, które oznacza radość. Wiele osób przypuszcza, że może być ono związane z egipskim słowem meri-jam, które oznacza "ukochaną przez Boga".
Osoby o imieniu Maria są numerologicznymi szóstkami. Ta cyfra wskazuje na takie cechy charakteru jak ciepło, oddanie, czy optymizm. Osoby o tej liczbie cenią także relacje rodzinne. Wszelkie konflikty starają się rozwiązywać za pomocą rozmowy i dążenia do kompromisu. Należy jednak pamiętać, że znaki zodiaku, jak i numerologia, to nie prawda objawiona, a ich wskazania nie zawsze są w 100% pewne. Wśród osób o imieniu Maria znajdzie się więc wiele osób, które nie muszą wcale podlegać powyższemu opisowi cech charakteru.